Schronisko Morskie Oko

Najstarsze, być może najsłynniejsze schronisko w polskich Tatrach Wysokich. Rok w rok przez pobliski teren przewijają się setki i tysiące turystów, pragnących na własne oczy przekonać się o wyjątkowym pięknie Morskiego Oka.

Obecny zabytkowy budynek postawiono w 1908 roku, choć pierwsze wzmianki o tutejszym schronieniu dla wędrowców są 85 lat starsze. Wiadomo na pewno, że w 1827 r. właściciel okolicznych terenów Emanuel Homolacs zainwestował w schronisko z prawdziwego zdarzenia – z sienią, kuchnią, gospodą, salą noclegową i bagażownią na strychu. Nie dbano jednak o nie wystarczająco, a zamieniająca się w ruiny chata spłonęła ok. 1865 roku.

10 lat później Towarzystwo Tatrzańskie rozpoczęło budowę własnego obiektu nad jeziorem. Schronisko sukcesywnie rozbudowywano i unowocześniano. Jednak w 1898 roku główny budynek całkowicie spłonął. Ocalała jedynie wozownia, więc z konieczności zlikwidowano boksy dla pojazdów, a wnętrza przystosowano dla turystów. Tzw. stare schronisko nadal funkcjonuje, oferuje 43 miejsca noclegowe, kuchnię turystyczną i kompletny sanitariat.

Nowe schronisko nad Morskim Okiem ma na stanie 35 łóżek w pokojach dla 3, 4, 5 i 6 osób. By mieć pewność, że będzie spało się na posłaniu a nie w śpiworze na podłodze, należy sobie taką opcję zarezerwować ze znacznym wyprzedzeniem. W budynku działają kuchnia z ogólnodostępnym wrzątkiem, restauracja i bufet. W sklepiku poza słodyczami i napojami można zaopatrzyć się w pamiątki, przewodniki i książki o Tatrach oraz niezbędne każdemu turyście w górach wyposażenie.

Patronem schroniska przy Morskim Oku jest Stanisław Staszic.

Dodaj opinię

Sławny i stylowy ośrodek z tradycjami, sięgającymi jeszcze pierwszej połowy XIX stulecia. Najstarsza zachowana do dzisiaj część to dawna wozownia z 1875r., z konieczności przystosowana na potrzeby noclegowo-wypoczynkowe po spłonięciu głównego budynku w 1898r. Tzw. Nowe Schronisko wybudowano dekadę później. Łącznie nad Morskim Okiem na wędrowców czeka 78 łóżek.

Schronisko Morskie Oko adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Schronisko Morskie Oko, zobacz gdzie w Bukowinie Tatrzańskiej zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Schronisko Morskie Oko.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Schronisko Morskie Oko opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij