Przełęcz Krzyżne

Przełęcz Krzyżne to początek – lub koniec – słynnej Orlej Perci: najtrudniejszego do pokonania, oznaczonego szlaku w Tatrach. Sama przełęcz jest w miarę łatwo osiągalna – po wjechaniu kolejką górską na szczyt Kasprowego Wierchu idąc ciągle żółtym szlakiem (przez Halę Gąsienicową, schronisko Murowaniec i Zadni Upłaz), przy punkcie widokowym na Krzyżnem można stanąć po nieco ponad 4 godzinach marszu.

A jest co stąd podziwiać. Krzyżne zapewnia szczególną perspektywę na Tatry Wysokie i Dolinę Pięciu Stawów Polskich. To piękno w oddali – pod nogami ceniących rośliny mogą zachwycić skalnice odgiętolistne i rogownice jednokwiatowe: rzadkie wysokogórskie okazy. Na przełęczy stał niegdyś murowany schron dla turystów. Resztki jego murów stoją do dzisiaj.

W pobliżu wyrastają nie dwa, lecz trzy szczyty – stąd nazwa Krzyżne. Przełęcz wytyczają wierzchołki i zbocza Waksmundzkiego Wierchu (2186 m n.p.m.), Małego Wołoszyna (2144 m) i Kopy nad Krzyżnem (2135).

Uprawiający skituring, najlepiej zrobią podchodząc od strony Doliny Pańszczycy. Stok schodzący w stronę Pięciu Stawów sprzyja schodzeniu lawin.

Dodaj opinię

Przestrzeń do pokonania między trzema dumnymi szczytami: Waksmundzkim Wierchem, Kopą nad Krzyżnem oraz Małym Wołoszynem. Stanowi skraj Orlej Perci i dobry przystanek w wędrówce między Halą Gąsienicową a Doliną Pięciu Stawów - nawet mimo tego, że po prowizorycznym schronie ostały się jedynie rozwalone mury. Naturalnie przełęcz oszałamia tatrzańskimi panoramami.

Przełęcz Krzyżne adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Przełęcz Krzyżne, zobacz gdzie w Bukowinie Tatrzańskiej zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Przełęcz Krzyżne.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Przełęcz Krzyżne opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij