Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Niekwestionowane centrum życia duchowego Bukowiny Tatrzańskiej, a przy okazji intrygujące zestawienie dawnych i współczesnych stylów architektury sakralnej. Obok siebie stoją bowiem dwa na swój sposób efektowne kościoły - drewniano-murowany zabytek z końcówki XIX wieku oraz świątynia wybudowana w latach 1974-82.

W oczach osoby zwiedzającej miejscowość zapewne znacznie ciekawszy będzie pierwszy z wymienionych obiektów. Przybytek powstawał od 1887 do 1900 roku, niemal wyłącznie dzięki uporowi jednego górala - Jędrzeja Kramarza. On wystarał się o potrzebne zgody, on zbierał niezbędne środki i materiały, on stworzył projekt, sam brał czynny udział w pracach budowlanych, wyrzeźbił też pewną część elementów wyposażenia. A wszystko po to, by mieszkańcy Bukowiny mieli własną parafię i nie musieli już wędrować na nabożeństwa do Białki.

Stary kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa posiada murowane prezbiterium i nawę, reszta (dach, wieża, zakrystia etc.) to drewniana konstrukcja zrębowa. W środku można podziwiać sklepienie kolebkowe, wielobarwne polichromie (z 1937 r., autorstwa Pawła Palkego), wartościowe obrazy czy kunsztowne ołtarze i figury.

Dodaj opinię

Zespół dwóch kościołów z kompletnie różnych epok - współczesny, oddany do użytku w 1982 r. oraz zabytkowy, budowany w latach 1887-1900. Starszy przybytek jest właściwie niewykorzystywany, ale wciąż można go zwiedzać. Murowano-drewniany kościół powstał praktycznie wysiłkiem jednego człowieka, Jędrzeja Kramarza. W środku barwne polichromie i szereg dzieł sztuki.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, zobacz gdzie w Bukowinie Tatrzańskiej zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij