Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum poświęcone słynnemu i cenionemu dziennikarzowi, krytykowi sztuki i przede wszystkim pisarzowi utworów dla dzieci i młodzieży, mieści w dawnym domku letniskowym, który od lat '30 XX wieku stał się dla Makuszyńskiego stałym domem – czyli w willi Opolanka.

Muzeum mieści w czterech pokojach dawnego mieszkania pisarza. Zebrano tutaj autorskie rękopisy, różne wydania jego książek, prywatne zdjęcia, fragmenty pamiętników, listy od czytelników oraz przyjaciół-artystów, artykuły publikowane w prasie a także naukowe opracowania dotyczące jego twórczości. Meble i przedmioty ustawiono tak, by przy zachowaniu wygody zwiedzania jak najwierniej odtwarzały mieszkanko urządzone przez Makuszyńskiego. Jak podkreślał historyk literatury Jacek Kolbuszewski, ważną jego cechą były humor i wesołość, a Muzeum zachowuje ten specyficzny klimat.

Nie zmieniają tego – być może nieco upiorne – wyeksponowane przy biurku maska twarzy Makuszyńskiego odlana po śmierci artysty i gipsowy odlew prawej dłoni pisarza.

Autor „Przygód Koziołka Matołka”, „Szatana z siódmej klasy” czy „O dwóch takich co ukradli księżyc” przed przeprowadzką do Zakopanego mieszkał w Warszawie. W obu miastach prowadził intensywne życie towarzysko-kulturalne, co zaowocowało zgromadzeniem pokaźnych zbiorów dzieł sztuki i pamiątek od uznanych postaci. Większość jego kolekcji uległa zniszczeniu w trakcie II Wojny Światowej. Pozostałości można podziwiać w Opolance. Są to m.in. zabytkowe meble, miniatury, ozdobne tkaniny, obrazy, projekty ilustracji do książek (w tym dzieł Makuszyńskiego), czy artystyczne rzemiosło użytkowe – porcelana, lampy, zegary, szkło. Muzeum Kornela Makuszyńskiego powstało w 1966 roku z przedmiotów ofiarowanych przez wdowę po pisarzu, Janinę Gluzińską.

Placówka stanowi jedną z filii Muzeum Tatrzańskiego. Przed Opolanką wystawiono Makuszyńskiemu pomnik – pod popiersiem pisarza na kolejną wyprawę wyrusza Koziołek-Matołek.

Dodaj opinię

W jakich okolicznościach powstały takie klasyki jak “Szatan z siódmej klasy” czy “Przygody Koziołka-Matołka”? Na to pytanie najlepiej odpowie wizyta w willi Opolanka - czyli dawnym domu pisarza, dziennikarza i krytyka sztuki. W zaaranżowanych wnętrzach zebrano mnóstwo rękopisów, zdjęć, artykułów, pamiętników Kornela Makuszyńskiego i wiele innych dokumentów.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Kornela Makuszyńskiego, zobacz gdzie w Bukowinie Tatrzańskiej zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Kornela Makuszyńskiego.
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Redakcja serwisu www.bukowinatatrzanska.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 4,5 zł
    Muzeum Kornela Makuszyńskiego cena biletu ulgowego: 4,5 zł
  • 6 zł
    Muzeum Kornela Makuszyńskiego cena biletu normalnego: 6 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Kornela Makuszyńskiego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij