Kościół św. Sebastiana w Jurgowie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

XVII-wieczny zabytek, jeden z najciekawszych obiektów sakralnych całego małopolskiego szlaku architektury drewnianej. Orientowaną, zrębową świątynię z gontowym dachem datuje się na lata 1650-75. Niepozorny, typowo podhalański przybytek skrywa w sobie niebywałe bogactwo wartościowych dzieł sztuki.

We wnętrzach kościoła świętego Sebastiana w Jurgowie przeważają rokokowe dekoracje. Naturalnie podług lokalnej, spiskiej odmiany tego rozbuchanego stylu - świadczą o tym choćby zachowane słowackie napisy na stacjach drogi krzyżowej. Na szczególną uwagę zasługuje umieszczona poniżej chóru XVIII-wieczna rzeźba św. Michała Archanioła pokonującego diabła, której jednakże - według miejscowych podań - za nic w świecie nie powinny oglądać kobiety i dzieci. Kolejnym przykuwającym uwagę elementem są polichromie oraz naścienne malowidła z motywami religijnymi, roślinnymi i góralskimi, wykonane w pierwszej połowie XIX stulecia. Poza tym wszędzie wokół pełno jest płaskorzeźb, obrazów, figur świętych/aniołków i innych ozdób. Najwięcej, jak to zwykle bywa, umieszczono na ołtarzach.

Dziś świątynia jest znacznie większa niż pierwotnie - budynek gruntownie przebudowywano co najmniej trzykrotnie. W 1935 r. dostawiono nawet murowaną kaplicę św. Józefa, ale z zewnątrz pokryto ją drewnem w taki sposób, by nie wyróżniała się na tle oryginalnej konstrukcji. Warto też wspomnieć o wolnostojącej, co w tym regionie jest raczej rzadkością, dzwonnicy - wybudowanej w 1881 r.

Jurgowski kościół św. Sebastiana otwarty jest wyłącznie w czasie nabożeństw. Przy czym nie jest większym problemem poproszenie księży na plebanii lub mieszkającego w pobliżu kościelnego, by otworzył świątynię i opowiedział turystom co nieco o związanych z nią historiach. Większe grupy lepiej uprzednio umówić na konkretne dni i godziny.

Mini przewodnik

Jeden z najciekawszych i najcenniejszych zabytków drewnianych na całym Podhalu. Wybudowany pomiędzy 1650 a 1675 rokiem, we wnętrzach dosyć skromnej konstrukcji kryje wielkie skarby. Jurgowskikościół św. Sebastiana to czołowy przedstawiciel spiskiego rokoko. W środku można podziwiać wiele obrazów i figur, w tym obrosłą legendami rzeźbę św. Michała z diabłem.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja