Kościół św. Michała Archanioła

Zabytek wpisany na prowadzoną przez UNESCO Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego. Dzisiejszy kościół św. Michała Archanioła w Dębnie zbudowano najprawdopodobniej w XV wieku - wcześniejsza, pochodząca z przełomu XIII i XIV stulecia świątynia została rozebrana albo z powodu zbyt małych rozmiarów, albo ze względu na uszkodzenia po powodzi.

Tym, co stanowi o wyjątkowości kościoła św. Michała Archanioła, z całą pewnością jest patronowa polichromia. Naścienne malowidła i ornamenty - najstarsze zachowane w całości takie dzieła na drewnie w całej Europie - zdobią niemal każdy kącik w przybytku. Specjaliści doliczyli się 77 różnych motywów, w 33 wersjach kolorystycznych i 12 układach. Drugim niezwykle cennym dziełem sztuki sakralnej w świątyni jest gotycko-renesansowy tryptyk na ołtarzu głównym, którego powstanie szacuje się na 1510 rok. Z pozostałych kościelnych skarbów warto wyróżnić jeszcze krucyfiks z 1380 r., najstarszy w Polsce późnoromański obraz sztalugowy (z 1280 r., obecnie eksponowana jest wierna kopia), gotyckie wyposażenie - m.in. ambonę, cymbałki, tabernakulum - chorągiew Jana III Sobieskiego oraz rzeźbiarskie prace Józefa Janosa z XX wieku.

Jeśli chodzi o bardziej architektoniczne aspekty budowli, w kościele św. Michała Archanioła widoczne są wpływy stylistyki gotyckiej, wczesnorenesansowej i lokalnej, podhalańskiej. Prostokątna świątynia jest orientowana - z prezbiterium zwróconym na wschód, gdyż jak wierzono w średniowieczu, właśnie stamtąd powtórnie przyjdzie Chrystus. Konstrukcję krytego gontem budynku wzniesiono z drewna drzew iglastych (głównie jodeł i modrzewi) na zrąb, bez wbicia ani jednego gwoździa. Charakterystyczna wieża z ostrosłupowym hełmem powstała w 1601 roku.

Zabytkowy kościół św. Michała Archanioła w Dębnie jest otwierany dla turystów wyłącznie w grupach. Od początku maja do końca października w ściśle określonych dniach i godzinach, natomiast poza sezonem zwiedzanie umożliwi wyłącznie wcześniejsze umówienie terminu przez telefon.
UWAGA - w deszczowe dni świątynia może być niedostępna z uwagi na destruktywny wpływ wilgotności na bezcenne polichromie.

Dodaj opinię

Bezcenny zabytek sakralny, wpisany na listę UNESCO. Kościół w Dębnie pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowano w XV w., przybytek wyróżnia się liczbą dawnych dzieł sztuki. Najważniejsza jest kunsztowna polichromia na drewnie, najstarsza zachowana w całości w Europie. Szczególną wartość ma też gotycko-renesansowy tryptyk na ołtarzu głównym.

Kościół św. Michała Archanioła adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Michała Archanioła, zobacz gdzie w Bukowinie Tatrzańskiej zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Michała Archanioła.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Michała Archanioła opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij