Kaplica Św. Bartłomieja

Na polanie Tarasówka leżącej na wschód od drogi prowadzącej przez Małe Ciche, znajduje się urocza świątynka. Szczególnie ujmująca jest historia, jaka stoi za jej powstaniem.

To drewniano-murowana kapliczka św. Bartłomieja, którą już ponad 100 lat temu zaczął budować Bartłomiej Pawlikowski. Przybytek stawiano w latach 1906-15. Początek tej szlachetnej inicjatywy wiąże się z wybuchem wojny austriackiej (zwanej też świńską wojną) - konflikcie pomiędzy Serbią i Austro-Węgrami, którego zarzewiem stały się relacje handlowe (a zwłaszcza embargo na wieprzowinę). Otóż na front trafił Franciszek Pawlikowski, syn fundatora kaplicy - świątynia była wyrazem prośby i dziękczynienia ojca za szczęśliwy powrót potomka do domu.

Kaplica św. Bartłomieja w Małym Cichym ożywa szczególnie 3 maja, kiedy na Tarasówce odbywa się Święto Bacowskie.

Dodaj opinię

Mała, niezwykła świątynia zbudowana na stromym zboczu Polany Zgorzelisko przez Bartłomieja Pawlikowskiego w latach 1906-1915. Przybytek wzniesiono z drewna i kamieni, pochodzących z dna potoku Suchej Wody płynącej u stóp Tarasówki. Kaplica była formą prośby oraz dziękczynienia budowniczego w intencji szczęśliwego powrotu syna Franciszka z wojny austriackiej.

Kaplica Św. Bartłomieja adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kaplica Św. Bartłomieja, zobacz gdzie w Bukowinie Tatrzańskiej zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kaplica Św. Bartłomieja.
  • Ulica
    Małe Ciche
    Kaplica Św. Bartłomieja mieści się przy ulicy Małe Ciche w Bukowinie Tatrzańskiej
  • 34-531 Murzasichle
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kaplica Św. Bartłomieja opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij