Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

Muzeum Tatrzańskie przejęło pieczę nad willą Okszą niedawno – w 2008 roku. 3 lata później w wyremontowanym, architektonicznie wartościowym budynku – zaprojektowanym przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim – urządzono wyjątkową galerię sztuki.

Nazwa może być nieco myląca. Ekspozycja stała nosi tytuł „Artyści i Sztuka w Zakopanem” i prezentuje dzieła z nurtu Młodej Polski i okresu dwudziestolecia międzywojennego. Skupia się więc na przełomie stuleci i pierwszej połowie XX wieku. Wspólnym mianownikiem dla zgromadzonych rękopisów, fotografii, obrazów, rzeźb, obrazów, rysunków, artystycznie wykonanych przedmiotów użytkowych czy malowideł jest silna inspiracja przyrodą, kulturą i tradycjami regionu. Wśród autorów prezentowanych dzieł można wymienić m.in. Zofię Stryjeńską, Rafała Malczewskiego, Wojciecha Brzegę czy Stanisława Ignacego Witkiewicza. Galeria Oksza prezentuje również wystawy czasowe, też związane z Podhalem, Zakopanem, Tatrami i tutejszymi artystami.

Willa, w której mieści się galeria, również zasługuje na uwagę. Wybudowano ją pod koniec XIX wieku dla Bronisławy i Wincentego Korwin-Kossakowskich. Swoją obecną nazwę zawdzięcza drugiemu właścicielowi – hrabiemu Marcinowi Kęszyckiemu. „Oksza” to rodowy herb jego żony Heleny, a dom był prezentem z okazji 25 rocznicy ślubu. Po sprzedaży w 1920r. willa wielokrotnie zmieniała swój charakter. Urządzano tu m.in. różnego profilu szkoły, dom wypoczynkowy, sanatorium i internat. Remont konserwatorski w 2010 r. przywrócił Okszy charakter i blask z pierwszych lat.

Dodaj opinię

Muzeum w wyremontowanym domku w stylu zakopiańskim, poświęcone twórczości artystów związanych w jakiś sposób w Zakopanem i pracom, w których powstaniu istotne były inspiracje tutejszą przyrodą i folklorem. Większość prezentowanych dzieł sztuki (autorstwa m.in. Z. Stryjeńskiej czy S.I. Witkiewicza) pochodzi z przełomu wieków i dwudziestolecia międzywojennego.

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, zobacz gdzie w Bukowinie Tatrzańskiej zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza.
Ceny biletów / cennik wejść do Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza. Redakcja serwisu www.bukowinatatrzanska.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 5 zł
    Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza cena biletu ulgowego: 5 zł
  • 7 zł
    Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza cena biletu normalnego: 7 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij