Bronisława Konieczna - Dziadońka

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Swego czasu, na deskach sceny teatralnej w Domu Ludowym występowała miejscowa skrzypaczka - Bronisława Konieczna, którą wszyscy nazywali jednak Dziadońką, jako że była córką leśniczego Jędrzeja Dziadonia. Jego leśniczówkę stojącą w pobliżu Łysej Polany, przy rozwidleniu dróg do Zakopanego, Morskiego Oka, Bukowiny i na Spisz często odwiedzali panowie wedle dawnego zwyczaju zabierający ze sobą na górską wycieczkę muzykantów. Nocami trwały więc w leśniczówce zabawy, na które schodzili się z okolicy przewodnicy, Cyganie i pracownicy leśni.

To na owych zabawach Dziadońka nasłuchała się gry na skrzypcach i sama zaczęła na nich wcale gorzej smyczkiem wywijać. Ojcu zajęcie dziewczyny się nie podobało, czemu dawał wyraz spuszczając jej solidne lanie. Swoim zmartwieniem podzielił się z właścicielem dóbr zakopiańskich w latach 1889-1924 Władysławem Zamoyskim. Zamoyski jednak ani myślał go potwierdzać.

Pomimo swego legendarnego sknerstwa, z Wiednia sprowadził dla córki Dziadonia bardzo dobre, koncertowe skrzypce, leśniczego zaś ostrzegł, że jeśli jeszcze raz Bronkę za granie uderzy, to go z posady wyrzuci. Na tych skrzypcach Dziadońka grała potem przez całe życie wprawiając swych słuchaczy w prawdziwy zachwyt.

Pewien bukowianin cytowany przez znakomitego znawcę kultury i tradycji Podhala Antoniego Kroha, słuchając jak gra Wanda Wiłkomirska, laureatka drugiego Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego, stwierdził: „Hej, panowie som panowie. Konkursy robiom, nagrody bierom, a Dziadońki ku sobie nie pytali, bo by ik hań syćkik ozdupcyła”.

Adam Pach, wybitny podhalański pisarz ludowy, jeden z najlepszych podhalańskich gawędziarzy powiedział na jej pogrzebie „[…] Dziadońka idzie do nieba, a u niebieskik dźwiérzy wita jom górolska muzyka: Sabała na prymie, Bartuś Obrokta na sekundzie, Symek Krzyś na basak, a Karol Szymanowski na ławce rezerwowyk”. Kto byłby lepszy od Dziadońki? No kto?


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja